Pokud jste někdy navštívili sociální sítě, víte, že internet je plný nejrůznějších citátů. Ty jsou často připisovány slavným osobnostem, které je však nikdy neřekli. Lidé je však přesto sdílejí, neboť nevědí, že to není pravda.
Faktem je, že pokud se onen výrok přiřadí k někomu slavnému, nejlépe respektovanému člověku, dodá mu to na vážnosti. Avšak to nic nemění na tom, že se jedná prostě a jednoduše o lež, která je sdílena stále dokola.
Ovšem citáty jsou pouze jedním z příkladů. Ve skutečnosti lze podobný princip najít prakticky všude – lidé něco sdílí, neboť si to přečetli, a jsou si jisti, že je to pravda. Většinou tomu tak však není. To platí mnohem víc v současné desinformační kampani týkající se války na Ukrajině.
Je tedy jasné, že ověřování informací je základ. Tím samozřejmě nechci říct, že je potřeba ověřovat každou větu, pouze to, co se nás skutečně týká, případně to, co chceme sdílet dál. Jistě, je to práce navíc, avšak díky tomu nebudeme šířit lži. Jak to ale udělat?
V první řadě je nutné se podívat, zda má ono tvrzení nějaký zdroj. Ten najdeme často například u grafů či tabulek. Pak jej stačí jednoduše otevřít a podívat se, zda ona informace opravdu odpovídá skutečnosti a zda nebyla například vytržena z kontextu. Také se přesvědčíme, jak je onen zdroj spolehlivý.
Pokud má i on převzaty své informace odjinud, je potřeba pátrat dál, dokud se nedostaneme k úplně původnímu zdroji. Pokud jde o data, měla by to být nějaký respektovaný web. Samozřejmě i zde je dobré si jej celý přečíst, abychom se podívali, zda nebyla ona informace opět vytržena z kontextu, jak se bohužel příliš často stává.
V případě, že není zdroj uveden, je dobré onu větu či tvrzení zadat do některého z internetových vyhledávačů a zjistit její původ. Mnohdy budeme překvapeni tím, co nakonec zjistíme.
Jistě, není to jednoduchý proces, avšak je to rozhodně jediná možnost, jak zastavit šíření desinformací. A to je zvláště v současné době rozhodně důležité.