Podle odborníků jsme ve stejné situaci, jako v roce 2008 těsně před začátkem finanční globální krize. Tvrdí to i Michael Burry, který se proslavil právě tím, že zcela správně odhadl takzvané splasknutí hypoteční bubliny. To mu tedy přineslo mimo slávy také miliardy dolarů a jeho klientům rovněž. V přepočtu k aktuálním kurzům to bylo 58 miliard korun českých, tedy asi 2,5 miliardy dolarů.
Podle něj jsou hlavním problémem pasivní investice. Indexové fondy a jejich portfolia, do kterých lidé investují, obsahují vedle silných hráčů na trhu také firmy, do kterých by se právě nemělo investovat prakticky vůbec.
Čím vyšší je hodnota akcií firmy, tím více se její fondy kupují. Tím, že se fond akcie koupí se však ve výsledku navýší její hodnota. Tím pádem se zase více nakupují akcie a indexové fondy se pak dostávají do smyčky, která je popohání v podstatě sama, bez ohledu na jejich skutečnou hodnotu.
Rizikovost takových investic zdůrazňují i jiní analytici. Málo z nich však mluví o bublině, jako Burry. Ten však tvrdí, že uvedená smyčka se kolem zmíněných fondů začíná utahovat a pokud to bude i nadále pokračovat, tím horší bude následný pád.
Tyto pasivní investice podle CNBC tvoří přes jednu polovinu pohybů na akciovém trhu. Vzhledem k tomu, že je celkový kapitál těchto pasivních fondů už tři biliony amerických dolarů, což je téměř 70 bilionu korun českých, dá se očekávat, že se jedná o mánii, která může přinést neblahé následky pro světovou ekonomiku. Přesně tak jako tomu bylo těsně před krachem burzy v roce 2008. Až situace přijde, i když Burry nedokáže říct, kdy se tak stane, budou podle něj nejlépe v dané situaci burzovní indexy v Japonsku. Evropský a americký trh není jako v Japonsku totiž ve vlastnictví centrální banky. V Japonsku je velká část společností soustředěna na vývoj moderních technologií, což zajišťuje jejich dobrou budoucnost.