Myšlenkovou mapu vymyslel Tony Buzano. Díky němu dnes máme nepostradatelnou pomůcku každého kreativního člověka. Nezáleží na tom, zda řešíte efektivní změnu podnikové struktury, plány na novou výrobní linku nebo třeba navrhujete novou marketingovou strategii své firmy. Myšlenková mapa nalezne uplatnění všude.
Jak taková mapa vypadá?
Nejčastěji jako „pavouk“ okolo základní myšlenky. Zásadní myšlenku zapíšete doprostřed papíru. Může to být například název projektu. Z hlavní myšlenky větvíte další vlastnosti. A ty se zase větví do dalších pododdělení.
Můžete mít jednoduchou textovou mapu. Kde pracujete pouze s významem slov. Nebo můžete popustit uzdu své představivosti a kreativitě a používat různé styly písma. Ty doplníte malůvkami, obrazci a postavičkami. Taková myšlenková mapa se může stát malým uměleckým dílem.
Tipy k tvoření
Myšlenkové mapy si po vytvoření pečlivě archivujte. Můžete se k nim kdykoliv vrátit. A třeba je použít i pro další projekt.
Používejte obyčejnou tužku. Nebo gumovací pero nebo fix. Tak můžete myšlenkovou mapu upravovat a v čase doplňovat. Projekty se přece mění a mohou i růst.
Použijte jednu až dvě doplňkové barvy. Pro zvýraznění se hodí například oranžová nebo žlutá.
Myšlenkovou mapu použijte jako základ k vedení projektu. Díky strukturovanosti budete mít všechny důležité body pohromadě. Z tohoto dokumentu lehce odvodíte kompletní osnovu pro projektové řízení. Oba dokumenty můžete v čase libovolně doplňovat.
Myšlenkové mapy můžete použít i na pracovních poradách a konferencích. Díky své strukturovanosti vám mohou pomoci zapamatovat si více, než jen klasický lineární zápis.
Pokud máte rádi nové technologie, použijte aplikace. Vybírat můžete z online aplikací pro mobilní chytrá zařízení. Existují také desktopová řešení pro stolní počítače a notebooky. Je na vás, jakou formu zvolíte. Někteří nedají dopustit na tužku a papír. Jiným se zase líbí možnosti moderních záznamů.